Almanca B2 Konuları Nelerdir?

Almanca 2 konuları Almanca öğrenme programıma dahil etmem gereken listelerden biri. Bu listeleri yapmayınca içim rahat etmiyor.

Yol haritası yapmak sanki yolun yarısını bitirmişim hissiyatı veriyor :slight_smile:

B1 konularını listemenizi rica etmiştim (Almanca B1 Konuları Nelerdir?).

Şimdi sıra B2 konularına geldi. Güvenilir bir kaynak oluşturabilir misiniz?

Almanca’da daha karmaşık metinleri anlamayı ve düşüncelerini net bir şekilde ifade edebilmeyi hedefler. Bu seviyede, hem dil bilgisi hem de kelime dağarcığı açısından daha derinlemesine konulara odaklanacaksın. İşte B2 seviyesinde üzerinde durman gereken temel konular:

Almanca B2 Seviyesi Konuları

1. Geçmiş Zamanın Geniş Kullanımı (Präteritum ve Perfekt)
  • Kullanım: Geçmişteki olayları detaylı olarak ifade etmek için kullanılır.
  • Örnek: Er hatte das Buch schon gelesen, bevor er den Film sah. (Kitabı filmi izlemeden önce okumuştu.)
  1. Dolaylı Anlatım (Konjunktiv I)
  • Kullanım: Başkasının sözlerini aktarmak veya dolaylı bir şekilde anlatmak için kullanılır.
  • Örnek: Er sagte, er habe keine Zeit. (Vaktinin olmadığını söyledi.)
  1. Cümle Yapıları (Nebensätze)
  • Kullanım: Daha karmaşık cümle yapıları ve yan cümleciklerin kullanımı.
  • Örnek: Ich glaube, dass er heute nicht kommen kann. (Bugün gelemeyeceğini düşünüyorum.)
  1. Bağlaçlar ve Cümle Bağlamı (Konjunktionen)
  • Kullanım: Birden fazla cümle arasında anlamlı bağlar kurmak için kullanılır.
  • Örnek: Ich gehe nicht ins Kino, weil ich müde bin. (Yorgun olduğum için sinemaya gitmiyorum.)
  1. Passiv Kullanımı (Zustandspassiv und Vorgangspassiv)
  • Kullanım: Eylemin kim tarafından yapıldığının önemli olmadığı durumlar.
  • Örnek: Das Haus wird renoviert. (Ev yenileniyor.)
  1. Modal Fiillerin Genişletilmiş Kullanımı (Modalverben im Konjunktiv II)
  • Kullanım: İstek, öneri veya nazik bir ifade için kullanılır.
  • Örnek: Er könnte mehr lernen, wenn er wollte. (İsterse daha fazla çalışabilir.)
  1. Zarf Cümlecikleri (Adverbialsätze)
  • Kullanım: Zaman, sebep, amaç gibi durumları açıklayan cümlecikler.
  • Örnek: Obwohl er müde war, ging er zur Arbeit. (Yorgun olmasına rağmen işe gitti.)
  1. Bağlam İçinde Kelime Dağarcığı (Wortschatz im Kontext)
  • Kullanım: Kelimelerin farklı bağlamlarda ve anlamlarda kullanımı.
  • Örnek: Er ist ein schwerer Mensch. (O, zor bir insandır.)
  1. İsim Tamlama Yapıları (Nominalisierung und Nominalstil)
  • Kullanım: Fiillerin ve sıfatların isimleştirilmesi.
  • Örnek: Die Erlaubnis, ins Kino zu gehen, wurde nicht erteilt. (Sinemaya gitme izni verilmedi.)
  1. Karmaşık Cümle Yapıları ve Bağlaçlar (Relativsätze und Subjunktionen)
  • Kullanım: Karmaşık fikirleri ve detaylı açıklamaları cümle içinde ifade etmek.
  • Örnek: Der Mann, der neben mir saß, war sehr freundlich. (Yanımda oturan adam çok kibardı.)

Ayrıca akkusativ alan edatlar listesine de göz atmayı unutma!: Akkusativ Alan Edatlar - (Präpositionen mit Akkusativ) - #5 by Lehrer

Öncelikle teşekkürler @Gerade. Almanca öğrenen arkadaşlara bir tavsiye vermek istiyorum. Çalışırken Türkçe değil de Almanca isimleri ile öğrenin. Gerade hocam hem Türkçe hem Almanca başlıklarını vermiş ve olması gereken de bu zaten öğrenme aşamasında.

Fakat Almanca hallerini aklınızda tutmadığınız sürece zorlanacaksınızdır.

İyi çalışmalar.