Almanca A1 Gramer Konuları / Tam Liste

Almanca A1 gramer konularını tek bir listede öğrenmek istiyorum. Almanca öğrenmeye yeni başladım ve A1 seviyesindeyim.

A1 gramer konuları nelerdir? Bu konuları öğrenirken nelere dikkat etmeliyim?

Merhaba! Almanca öğrenmeye başlamak harika bir adım, tebrikler! A1 seviyesinde gramer konuları genellikle temel ve günlük hayatta sıkça kullanılan yapıları içerir. İşte A1 seviyesinde öğrenmen gereken temel gramer konuları:

1. Alfabe ve Telaffuz

• Alfabe: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z
  • Özel Karakterler: ä (äpfel - elmalar), ö (Öl - yağ), ü (über - hakkında), ß (straße - sokak)

2. Artikel ve İsimler (Goethe Kaynak)

• Belirli Artikel: der Mann (adam), die Frau (kadın), das Kind (çocuk)
  • Belirsiz Artikel: ein Mann (bir adam), eine Frau (bir kadın)
  • Çoğul Yapılar: die Männer (adamlar), die Frauen (kadınlar), die Kinder (çocuklar)

3. Fiiller ve Çekimleri

• Düzenli Fiiller:
    • machen (yapmak): ich mache, du machst, er/sie/es macht, wir machen, ihr macht, sie/Sie machen
  • Düzensiz Fiiller:
    • sehen (görmek): ich sehe, du siehst, er/sie/es sieht, wir sehen, ihr seht, sie/Sie sehen
  • “Sein” ve “Haben” Çekimi:
    • sein: ich bin, du bist, er/sie/es ist, wir sind, ihr seid, sie/Sie sind
    • haben: ich habe, du hast, er/sie/es hat, wir haben, ihr habt, sie/Sie haben
  • Modallar:
    • können (yapabilmek): ich kann, du kannst, er/sie/es kann, wir können, ihr könnt, sie/Sie können

4. Temel Cümle Yapısı

• Olumlu Cümle: Ich lerne Deutsch. (Almanca öğreniyorum.)
  • Olumsuz Cümle: Ich lerne nicht Deutsch. (Almanca öğrenmiyorum.)
  • Soru Cümleleri:
    • W-Fragen: Wo wohnst du? (Nerede yaşıyorsun?)
    • Ja/Nein Fragen: Lernst du Deutsch? (Almanca öğreniyor musun?)

5. Zamirler

• Kişi Zamirleri: ich (ben), du (sen), er/sie/es (o), wir (biz), ihr (siz), sie/Sie (onlar/Siz)
  • Nesne Zamirleri: mich (beni), dich (seni), ihn/sie/es (onu), uns (bizi), euch (sizi), sie/Sie (onları/Sizi)

6. Sıfatlar ve Sıfatların Kullanımı

• Pozitif: Das ist ein gutes Buch. (Bu iyi bir kitap.)
  • Komparatif: Das Buch ist besser als das andere. (Bu kitap diğerinden daha iyi.)
  • Süperlatif: Das ist das beste Buch. (Bu en iyi kitap.)

7. Zamanlar

• Şimdiki Zaman (Präsens): Ich gehe ins Kino. (Sinemaya gidiyorum.)
  • Geçmiş Zaman (Perfekt): Ich habe einen Film gesehen. (Bir film izledim.)

8. Bağlaçlar ve Edatlar

• Bağlaçlar: und (ve), oder (ya da), aber (ama), denn (çünkü)
  • Edatlar: an (üzerinde), auf (üstünde), in (içinde), mit (ile), nach (sonra)

A1 seviyesindeki gramer konularını iyi öğrenirsen, Almanca’da sağlam bir temel oluşturmuş olursun. Unutma, pratik yapmak her şeyin anahtarı! Başarılar diliyorum ve her türlü sorunda burada olduğumu bilmeni isterim! :blush: